Jakojogínivíme, žekdyžpoužívámesvojiřeč k mluvenílaskavých a pozitivníchslov, takvytvářímelaskovou a pozitivnírealitu. Násilná, nelasková a hanliváslovajsoudestruktivní. Slovajsoumocná.
V tomtobázlivémčase se lidéobávají, žežijemevesvětě po pravdě. Fakta a fikcejsounynípropletené, ano, nicméně, tady je ověření: Dokoncetakzvanápravda, vekterouvěříme, je taknějakabsolutní, založenanaevidenci, potvrzenaostatnímilidminebopublikována v uznávanýchnovinách, mádaleko do celépravdy. Mnoho z náscítíhluboceuvnitř, žeikdyžinformacejsouprověřené, takipřestonenabízícelourealitu. Všichnijsmevystaveniintuitivnímupocitu, který ale neberemevážně, ale kterýstálevyvstává.
Je to laskavé, Je to pravdivé, Je to nezbytné?
Podleneurovědcůsimozekvytvářívěci a vyplňujemezery, kdyžjsmesvědkemudálosti. Prý je to užitečnáevolučnístrategie, najítzkratky a ušetřittakmentálníenergii. Aby mozekušetřilzdroji, tak je lenivý. Pokud ta osobatakzněla, tak to muselotakbýt. Jsmesitakjisti, žepřísaháme, žejsmetuosobuviděli a dokonce ji rozpoznámenalavicisvědků. Jen sipředstavte ty následky, kdyžudělámechybu. Vyvinulijsme se v kognitivnískrblíky – termínkognitivnískrblíkbylprvněpředstaven Susan Fiske a Shelley Taylor v roce 1984.
Našetvrzení je tadytakové, žeipřesfakta a rozvzpomenutí se nanašipřímouzkušenost, je hlubocechybné a vlastněpouzejednou z verzícelépravdy. Víme z mnohapokusů, kdy za určitýchpodmínek, s dobrýmzáměrem, inteligentní, pravdiví a racionálnílidé, přišli s velmichybnýmipostřehy, založenéna tom, co slyšelinebočehosibylivelmijisti. Kognitivnímivědci, filosofové a behaviorálníekonomové se tímtozabívají. Konceptynáklonosti, implicitníhozkresleníaostatnífaktory, kterýmijsmeovlivněnijsou dost fascinující. Sledujteznovustejný film a všimnětesi, kolikvámtohouniklo, kdyžjste film vidělipoprvé.
Všichnijsmestrávilileta a úsilí k vytvořenídokonaléhoobrázkunássamých, který ale nemusíbýttakúplněpravdivýnebonezbytný. Myslímesi, žekaždýtomuvěří, protožena tom pracujemetaktvrdě. “Tolikna tom pracujeme, to musíbýtpravda!” No, našilaskaví a soucitnípřátelénechtějíranitnaše city, tak to prostěberou.
Posouzenípodkladutétoiluze je důležitousoučástíhledánísebepoznání. Kolikrátjsteslyšelilidiříct “Prostěbuďsámsebou, Tvéautentickéjá?”
Tak co je tedyopravdupravda? Existujevůbec? Někdoříká, že je mnohotypůpravdy, popsanéinteligentněrůznýmiexperty – subjektivnípravda, objektivnípravda, pravdazaloženánateorii relativity, mojepravda, tvojepravda, atd. Existujemnohovariací a úhlůpravdy. Takčímsimůžemebýtjisti? Kdyžjsmeobklopeninejistýmifakty, fikcí a chápáním?
Staříjogínimají toto vysvětlení:
“TrikālaAbādhyamIti Satyam
Pravda je něco, co neníovlivněnotřemifázemičasu: minulost, přítomnost a budoucnost. Satyam je Pravda. Neníovlivněnaneborozhozenačasem ani prostorem. Minulost, přítomnost a budoucnostznačílineárníprůchodčasu. Neměnný, stálý element toho, kdojsme, je jediná Pravda. Zbytek je hluk.
Pokládámenašemyšlenky, vnímání a našelimitovanépostřehy do časoprostoru – jsoudůležité, dávajínámsmysltohokdo, kdy a kdejsme. A ipřesto to máomezenouhodnotu v širšímobraze – kdyjsmenacestě za osvobozením a usilujeme o opravdovéjá. Studujte, jak se většinavěcí v životěmění a mění se neustále. Ročníobdobí, lidéokolonás, naševnímání, co máme a nemámerádi, naše preference a po čemtoužíme – všechno je v pohybu, takjak se pohybujemeživotem, takprožíváme. Co násnadchlo v mladšímvěkuužnemávícestejnýefekt. Co se stalo? Věciokolonás se mění, našepocity a touhy se mění. Ale přesto je zdeněco, na co můžemeukázat – našepravéjá, to se nezměnilo. Našeuchopenísebe, naúrovnivědomí, zůstávástejné, kdyjsmeprvnězískalipoznání a paměť, možnákdyžjsmebylidva, třirokymladí, tak toto vnímání se nikdyopravdunezměnilo. To je asinejblíž, jak se můžemepřiblížit k absolutnípravdě v rámcitěla a mysli. Napojení se natakovévnímánísamasebepřinášímnohýmlidempocitklidu a míru.
Říká se, žesivytvářímesvojivlastnírealitu. Chybněsamisebevnímáme, kvůliAvidja – chybnéporozumění, nepochopenínašehoskutečnéhojá. A také se říká, ženašepodstata a pravda je Sat-chid-ananda.
Shyamdas, velmiznámýpraktikant Bhakti Jógy – Jógaoddanosti, rádříkával, “Jsme Pravda, Vědomí a většinouBlaho!” Jehopřístupembylovyzdvihnoutaoslavovatradost ze života, vidětvšude a vevšímBoha. Nic nepopírat, ale vidětvšepravdivě a vesvécelistvosti. To je božsképoznání.
Autor: Hari Mulukutla
Originál: Jivamukti Yoga School
Přeložila: NaděždaBrzobohatá (https://www.yogalokah.cz/l/unor-2019-kousek-pravdy/)