V esejiodautora Barry Yeomana “Co pro násptácidělají”, kterounajdete naaudubon.com se píše o stromě v SeverníAmerice, o Borovicibělokmenné, nakterou se, jaklidé, takdalšízvířataspoléhají.
Jejímivelkými semeny se živígrizlia černímedvědi, komunitastromů je útočištěm pro jeleny, losy a velképtáky. Bělokmennáborovice rosteažnahranicilesa, a takefektivněochraňujezásobypitnévody. Hory, nakterýchvyrůstajíjsou v podstatěvodnívěže – podobnétěm, kterévídámenastřechámbudov v New Yorku.
Kořenystromůudržujípůdunamístě, předcházítakerozi, předcházílavinám, kořenystromůzabraňujíhorámrozpadnout se taknakousky. Stínystromovéhopatrazpomalujírozpouštěnísněhunajaře a předcházítakmožnýmzáplavám.
PouzejedenptákrozptylujesemínkaBorovicebělokmenné! Jeden! Tentopták se jmenujeOřešníkAmerický, černo – bílýopeřenýbratranecvrány. Ořešníkmádlouhýzobák, kterýpoužívá k otevřeníborovicovéšišky a tímdosáhnenasemínka. Buďtosemínkasnínebosi je uschovávzaduhrdla a pak je přemístí, napřesnémmístě (!) a hloubce (!), aby se stromymohlyrozrůstat.
Abychomsi to zopakovali: hory = vodnívěže, stromy = prevenceprotilavinám a potopám, ochranapitnévody, útočiště a potrava, ptáci = rozmnožovánístromů, zabraňujíkoncisvěta, lidé = zisk z tohotoceléhozázraku, způsobujínepotřebnéničení.
Tak co by se stalo, kdybytentojedenpták, OřešníkAmerický, zmizel?
Stromyzmizí, nastanepřírodníkatastrofa.
Tohle je jenjedenpříklad, jak je všenatétozemivnitřněpropojeno a vzájemnězávisléjednonadruhém. Vesvépřednášce, Alan Watts vysvětlujemyšlenku, jakvšenaplanetě – lidé, květiny, plevel, ptáci, včely, VŠECHNO – existuje, protoževšeostatníkolemexistujetaké. Květinyexistujídíkyvčelám, včelyexistujídíkykvětinám. Deštnýprales v JižníAmericeexistujedíkyprachovébouři v Africe. MírnéklimaAmerickéhoSeverozápuexistujedíkydeštnémupralesu v JižníAmerice, atd., atd.
Bohužel, jakolidésipotřebujemepřipomínat, jakdůležité je vidětvěci ze širšíhoúhlupohledu. Mnoho z násvidípouze to, co je přednámi. Nevidímespojenímezimalýmivčelkami a faktem, žeopylují 70% globálníhozdrojejídla. Nevidímespojenímeziovocem a zeleninou a prací, kteroulidé a zvířatavynaložili, než se objevínapultech v obchodech: farmáři, opylovače, sklízeči, baliči, řidičitracků, atd. NevidímespojenímeziZemí, Prostorem, Nebesi.
Nevidímeširšíúhelpohledu, a kdyžříkáme, :”Jájsempouzejednaosoba, jakněcomůžuzměnit?” Znásobtetutoapatii 7,7 biliónemlidské populace a mámevelkýproblém.
Když se globálníoteplováníukazujejakolegitimní ,přítomnáhrosba, co můžemedělat?
Ve 3. díle, verze 21. BhagavadGíty, říkáKrišnaArdžunovi, ževelkáosobavedepříkladem, udávánormy, kteréjsounásledoványostatními po celémsvětě. Tutoverzijsmeprobírali a jakříká Sharon Gannon, s opakováním se zázrakmusístát!
Jednat se někdymůžezdátbýtohromující,
ale našekonánímůžebýtjemné,
nemusímenutitsvénázoryostatním.
Možnáosobastojícívefrontě za vámiuvidí, žepoužívátesvůjhrneknakávu, v obchodězase, žepoužívátesvétašky, nebovásvidí, žesikupujete tofu místo masa a třebanalavičce v parkuvásuvidí, žepoužíváteznovupoužitelnýpříbor. Možnápůjdou a koupísisvévlastníznovupoužívatelnévěci, možnáizažehnetekonverzaci. Hrajetesvojiroli a zachraňováníplanety se šíříjakodivokékvěty.
Praxeasánovánástakéučí o propojenívšeho. V poziciHory – Tāḍāsana – zarovnání v tétopozicimůžemeobjevit v každédalšíasáně, kteroupraktikujeme. Všechypozicemajístejnéfyzickévyrovnání, jen se lišítvarem.
Podobně, všenatétoplanetě, živé a naživé, pochází ze stejnýchelementů, jsmejenjinaktvarovaní.
Hora nebořekněmeZemě, je takéspojenímezivšemiostatnímiformami, kterézaujímáme. Beremepodobulidí – bojovníků, mudrců, svatých; zvířat – psa, opice, ptáků, žab, ryb, hmyzu. Zaujímámetvarykvětin a stromů. Zaujímámetvarynástrojů – kompas, pluh, loď.
Hora – Země – je společnýmfaktorem. Vše na planetě, i to, nadčímpřemýšlímejakoneživé, pocházízezemě.
Praxejógy – fyzická, spirituální a filosofická – násučí, jak se vztahovat a spojovat se vším a všemiokolonássmysluplně a podpůrnýmzpůsobem.
Tāḍāsana – poziceHory – někdynazývanáSamasthiti – Vyrovnanýpostoj. Pozice je rovnoměrněvybalancovaná – vpředu/ vzadu, jednastrana/druhástrana, nahoře/dole – aletaké, vyrovnaněstojíme se Zemí.
TatoZemě se o násstará – dávánámjídlo, vodu, útočiště, život a my bychom zrovnatak měli o nípečovat.
sthira-sukham-āsanam (PYS 2.46)
Spojení se Zemíbymělobýtstabilní a radostné.
Autor: April DeChagas
Originál zde.
Přeložila: NaděždaBrzobohatá (https://www.yogalokah.cz/l/kveten-nase-propojeni-a-prostredi/)